Atgādne

Vecā vīriņa padomi

1. teksta paraugs atstāstīšanas aktivitātei 7. klasei

Rezumēšana 9. klase

4. teksta paraugs rezumēšanas aktivitātei

Latgales reģiona kulinārais mantojums


1.

Kļockas ar gaļas vai sēņu pildījumu

Recepte: vienu daļu kartupeļu izvāra, bet otru sarīvē un nospiež sulu. Nolej to un liek, lai nostājas kartupeļu ciete. Rīvētiem kartupeļiem pievieno vārītus kartupeļus un sulā izveidojušos kartupeļu cieti. Samaisa un pievieno sāli.

Sēņu pildījums: kaltētas sēnes (baravikas, apšubekas) aplej ar verdošu ūdeni, ļauj nedaudz ievilkties. Tad sēnes samaļ ar sīpoliem, iegūto masu apcep uz pannas. Ar masu pilda kartupeļu klimpas.

Gaļas pildījums: maltai cūkgaļai pievieno smalki sagrieztus sīpolus. Ar šo masu pilda kartupeļu klimpas. Klimpas vāra līdz tās uzpeld.

Mērces pagatavošana: apcep smalki sagrieztus sīpolus, pievieno miltus. Cep līdz kļūst zeltaini brūni, pievieno pienu. Mērce gatava! Klimpas var pasniegt ar “veselības dzērienu” – tas ir kefīrs ar sasmalcinātām dillēm un selerijām.


2.

Aulejas kļockas

Recepte: iejauc rauga mīklu. Kad mīkla uzaugusi, izveido nelielus pīrādziņus ar biezpiena pildījumu. Pildījums tiek gatavots, biezpienam pievienojot olas un cukuru. Pīrādziņus cep krāsnī.
Pirms pasniegšanas pīrādziņus liek kastrolī, lai tos var uzsildīt saldā mērcē, ko pagatavo no cukura, sviesta un saldā krējuma.
Tas ir svētku ēdiens.


3.

Buļbešnīki

Recepte: vārītus kartupeļus samīca vai samaļ gaļasmašīnā. Pievieno miltus, olas, sāli. Uz 0,5 kilogramu kartupeļu nepieciešama 1 ola, 1 ēdamkarote miltu. No iegūtās masas veido plācenīšus, pilda ar pildījumu. Tas var būt dažāds: cepti kāposti ar sīpoliem un sēnēm vai cepti burkāni ar sēnēm.
Plācenīšus veido mēnestiņa formā (pusaplī), panē miltos, apcep. Pasniedz ar krējuma – sēņu mērci.


4.

Guļbešnīki


Recepte: izvāra sālsūdenī kartupeļs. Vāra, līdz kartupeļi kļūst mīksti, bet nav sasprēgājuši. Sāk gatavot pildījumu. Ņem cūkas pavēderes gaļu un sagriež nelielos gabaliņos. Gaļu apcep un tai pievieno smalki sagrieztus sīpolus. Cep, līdz sīpoli kļūst zeltaini brūni. Tad pannā pievieno sagrieztus svaigus kāpostus. Visu samaisa un sautē līdz kāposti kļūst mīksti.
Atdzesētus kartupeļus notīra un 2 reizes samaļ gaļasmašīnā. Kartupeļu masu berzē tik ilgi, līdz tā kļūst staipīga un lipīga. Nelielus mīklas gabalus izveltnē, liek pildījumu un aizver ar to otru mīklas pusi, veidojot pusmēness formu. Guļbešnīkus liek ietaukotā cepamformā, tad krāsnī un cep līdz tie kļūst zeltaini brūni. Pasniedz ar ceptu gaļu un sīpoliem.


5.

Rāznas zivju zupa

Recepte: lai pagatavotu 20 l zivju zupas, nepieciešams: 3 – 3,5 kg svaigu zivju, 1 – 1,2 kg kartupeļu. 0.3 kg burkānu, sīpoli, dilles. Zivju zupai labāk izvēlēties līņus, līdakas, zušus vai plaužus.
Zivis notīra, iesien marlē. Kartupeļus nomizo un sagriež gabaliņos. Smalki sagriež sīpolus un dilles, sarīvē burkānus. Kastrolī ielej aukstu ūdeni un tajā ieliek marlē ietītās zivis, pievieno kartupeļus. Kad ūdens uzvārījies, noņem putas. Pievieno sarīvētus burkānus un zaļumus. Sāli un piparus – pēc garšas. Vāra tik ilgi, līdz kartupeļi kļūst mīksti un zivs gatava. Zivis izņem. No tām izņem asakas, bet zivju gabaliņus liek atpakaļ katlā. Pievieno aptuveni 100 g augu eļļas. Zupu pasniedz ar krējumu.


T. Kozačuka. Latgales reģiona un Vitebskas apgabala kulinārais mantojums.
SIA Latgales Druka, 2013, 18., 19. 21., 35., 39. lpp.