Atgādne

Vecā vīriņa padomi

1. teksta paraugs atstāstīšanas aktivitātei 7. klasei

Rezumēšana 9. klase

3. teksta paraugs rezumēšanas aktivitātei

10 ieteikumi ideālai draudzībai


1.

Nedrīkst jaukt kopīgu pasmiešanos vienam par otru ar ikdienas ņirgāšanos par kādu kļūmi. Jā, vienu reizi pasmējāmies par to, ka draugs sev uzlēja virsū kafiju, un pietiek. Taču pārvērst to par ikdienas nodarbi un atgādināt par drauga kļūdām nav pareizi. Tas var no tiesas aizvainot viņu, kā arī likt izvairīties no tevis. Ja smiešanās par draugiem tev sagādā prieku un liek justies labāk, jāsāk domāt, vai tev šie cilvēki tiešām patīk, vai ar tevi pašu viss ir kārtībā.


2.

Aizņēmies no drauga džemperi, taču aplēji ar upeņu sulu un tagad nezini, kā viņam pateikt, ka džemperis sabojāts. Izvairīties no patiesības, noklusēt, melot – to nedrīkst pieļaut attiecībās. It īpaši draudzībā, jo tā tiek būvēta uz kopīgiem noslēpumiem, patiesību un uzticību. Tāpēc, lai cik grūti būtu pateikt patiesību draugam, tev tas ir jādara. Jā, iespējams, dažreiz viņš negribēs uzreiz piedot, taču ar laiku jūsu attiecības atgriezīsies vecajā gultnē.


3.

Ja tu iemīlējies drauga / draudzenes otrajā pusītē, svarīgi apzināties, ko tas nodarīs jūsu draudzībai. Izjust spēcīgas jūtas pret otra simpātiju nav nekas slikts, taču, ja tu sāc rīkoties, lai viņu aizvilinātu no drauga / draudzenes sāniem, tev jāsaprot, ka tas pilnībā iznīcinās jūsu draudzību. Turklāt simpātijas, ko jūti tagad, var nebūt uz mūžu, iespējams, tās pavisam drīz pagaisīs. Rīkojoties pret drauga interesēm, tu riskē viņu zaudēt. Vai tu spētu lūkoties acīs kādam, kurš aizvīlis tev mīļu cilvēku? Nedomājam gan! Pavisam citāda ir situācija, ja abi esat iemīlējušies vienā cilvēkā, taču nevienam ar viņu nav attiecību. Priekšroka tam, kurš patīk šim cilvēkam. Jā, lai cik smagi būtu, tev nāksies priecāties par viņiem. Dažreiz, kad cilvēki nonāk šādā situācijā, viņi domā, ka labāk neteikt draugam, ka cilvēks, kurā abi esat iemīlējušies, izvēlējies viņu. Bet tas nav pareizi. Iedomājies, cik stulbi tu justos, ja draugs tev aiz muguras būtu saticies ar jūsu abu simpātiju.


4.

Tu sēdi, galvu plecos ierāvis, skatiens piekalts telefonam, kamēr labākais draugs dzenā bumbu vai labākā draudzene lasa interesantu rakstu žurnālā. Izklausās pazīstami? Dzīve rit tur ārā, nevis telefonā vai datorā, jo mazāk sarunāsies, jo ātrāk zaudēsi draudzību. Ja ir pilnīgi otrādi, centies uzrunāt draugu un aizraut ar jaunām aktivitātēm. Protams, telefoni un datori ir neatņemama ikdienas sastāvdaļa, taču, satiekoties ar draugiem, palūdz viņiem nolikt telefonus malā un veltīt šīs pāris stundas dienā vai nedēļā sarunām. Tu būsi patīkami pārsteigts, kas patiesībā notiek tavu draugu dzīvēs. Nepalaid to garām!


5.

Ja iespējams, tev nevajadzētu dot viņam visu laiku norakstīt vai skriet, kad viņš mazliet iepīkstas telefonā, taču tu nedrīksti viņam liegt palīdzību, ja problēma ir nopietna. Pat ja tu nezini, ko darīt, lai problēmu atrisinātu, tavs atbalsts būs nenovērtējams.


6.

Ja vēlies saglabāt draudzību, centies draugam atlīdzināt par palīdzību ar tādu pašu rīcību. Daudzi pieļauj kļūdu domājot – ja jau tu esi mans draugs, tad tev ir jādara viss. Nē, tas nav pareizi. Ja tu kaut ko ņem, tev jāspēj dot pretim.


7.

Vēl nesen jūs kopā gājāt it visur, bet tagad viņš sāk pavadīt vairāk laika ar citiem cilvēkiem, ar kuriem kopā bija vasaras nometnē. Tev nav jājūtas apdraudētam un greizsirdīgam, jo jūsu draudzību tas neietekmē. Jo vairāk spiedīsi viņu pārstāt draudzēties ar citiem, jo mazāk viņš vēlēsies būt tavā tuvumā. Viņš jutīsies ierobežots un nospiests. Draudzībai jādod telpa. Tici mums, arī tev būs vēl citi draugi, tomēr labākais draugs, iespējams, būs tikai viens.


8.

Ja tu dzirdi, ka par tavu draugu runā sliktu, tu nedrīksti pievienoties izsmiešanas maratonam. Nereti šādas aprunāšanas rodas lielākos draugu vai draudzeņu bariņos aiz gara laika, kad kāds no draugiem nav klāt. Ja tu nonāc līdzīgā situācijā, noklausies it visu, bet nekādā gadījumā neskrien pie drauga un nestāsti. Tas visu padarīs vēl ļaunāku. Kad viņi ir beiguši, pajautā: „Ja jau aprunāts cilvēks ir tik briesmīgs, kāpēc ar viņu draudzēties?” Paskaidro, ka drauga aprunāšana neliecina neko labu par viņiem pašiem.


9.

Jāsaprot, kādā ziņā tu nedrīksti nodot draugu. Ja viņš ir pastrādājis kaut ko sliktu, kas kaitē viņam vai kādam citam, tev noteikti jāiejaucas. Iespējams, kādu laiku viņš tevi ienīdīs, taču sapratīs un tiks tam pāri. Savukārt noslēpumi, kas viņam ir svarīgi, nav jādzird citiem. Ja tu esi zvērējis glabāt noslēpumus, nekam nevajadzētu likt tev tos izpaust. Draudzība balstās uz savstarpēju uzticību. Neliec draugam to pārbaudīt!


10.

Tā nu tas ir – ja draudzība ir ļoti cieša, dažreiz cilvēkam kļūst par šauru, un tad jādodas izpētīt, kas notiek plašajā pasaulē. Taču nav tā, ka jūs viens otram vairs neko nenozīmējat, tieši otrādi – jūs dodaties bagātināt savas personības, piedzīvot un izdzīvot, lai pēc tam atgrieztos un pastāstītu to vienam cilvēkam – savam labākajam draugam. Atceries, ne vienmēr patiesa un liela draudzība nozīmē, ka tev šis cilvēks jāredz katru dienu vai jārunā ar viņu stundām ilgi pa telefonu. Patiesa draudzība spēj gaidīt, un, kad satiksieties pēc mēneša, pusgada vai gada, jums šķitīs, ka pēdējoreiz runājāt tikai vakar. Turklāt mūsdienās nav iespējams neuzzināt, kā klājas draugam, kurš, piemēram, pārvācies uz citu pilsētu.


Materiāls no žurnāla „Sīrups”,
06.11 – 19.11. 2015.