1.
Ašie, jeb aktīvie holeriķi
Šāds cilvēks ir ātrs, aktīvs – viņam gribas darboties un kustēties. Vienmēr pajautās, vai nevajag kaut ko palīdzēt, un izkomandēs arī citus. Šāda tipa cilvēks ir ļoti emocionāls – kas ienāks galvā, tas būs uz mēles. Arī vairāk nekā citi iesaistīsies kautiņos, lai kārtotu attiecības. Žiperīgais parasti pazīst vai visu skolu, bet, ja tam lūgs nosaukt kādu labu draugu, to nemaz nevarēs izdarīt. Ļoti ātri sadusmojas un tikpat ātri nomierinās. Tāpēc var būt tāda situācija, ka starpbrīdī ar kādu sastrīdas, bet jau stundas laikā dusmas pāriet un viņš atkal uzvedas kā labākais draugs – iedod zīmuli, lineālu. Tas ir ierasts žiperīgā uzvedības veids – izgāzt emocijas un pēc tam uzskatīt, ka nekas īpašs nav noticis.
2.
Draudzīgie, maigie jeb sangviniķi
Arī šī tipa cilvēkam nervu darbība ir tikpat aktīva, bet emocijas ir daudz stabilākas. Viņš sevi prot savaldīt un zina, kurā brīdī paklusēt. Labi organizatori – ja nevarēs padarīt darbus līdz galam, tad lūgs palīdzību. Sirsnīgāki, vairāk vēlas sadarboties un būt draugos ar citiem. Centīsies nogludināt situācijas, kurās žiperīgais būtu izraisījis vētru ūdensglāzē. Draudzīgie ir ļoti radoši, viņiem viss padodas – gan skolā, gan vaļaspriekos. Visi skolas pulciņi ir viņējie, bet viena nelaime: ātri zūd interese par tiem, ja ierauga kaut ko interesantāku, pamet un dara nākamo. Piemēram, pamēģina visus sporta veidus un tad secina, ka vislabāk patīk teātris.
3.
Emocionālie jeb melanholiķi
Šos cilvēkus var ļoti viegli sasmīdināt vai saraudināt. Viņi ir mākslinieciski un jūtīgi uztver apkārtējo pasauli. Padodas zīmēšana, muzicēšana, rakstīšana. Emocionālie bieži raksta dzeju vai nodarbojas ar kādu mākslas veidu. Saprasties ar tiem mēdz būt sarežģīti, jo grūti pieņemt, ka otrs var sākt raudāt bez īpaša iemesla. Ātri nomierinās, bet neaizmirst, kāpēc raudājuši. Tāpēc reizēm ir ļaunatminīgi. Piemēram, ja kāds paslēpis melanholiķa somu, nākamajā dienā ēdnīcā var sasvērties viņa paplāte un ēdiens izlīt tieši virsū pāridarītājam, jo apvainotais centīsies atdarīt, bet tā, lai pašu nepieķertu. Reizēm ir klusētāji, kas kādā brīdī „eksplodē”. Reakcija mēdz būt lēnāka nekā citiem – kamēr pārējie priecājas, viņš ir nopietns, bet ķiķināt sāk tikai nākamajā stundā.
4.
Prātīgie, piesardzīgie jeb flegmatiķi
Šie cilvēki ir stabili, pārliecināti par sevi – uz dzīvi raugās apdomīgi un nesteidzīgi. Prātīgie vairāk stāv malā un neiesaistās lielās aktivitātēs, jo patīk būt vieniem un novērot. Ja aicina: „Ko tu stāvi malā, nāc darboties!” – prātīgs labprāt dos padomu, kā darīt citādi. Un, ja šajos cilvēkos ieklausās, izrādās, ka teiktajā ir liela taisnība. Novērotājs un analizētājs, nebūs tik ātrs kā pārējie, jo vairāk domā līdzi tam, ko dara un kas notiek. Nav draugos ar visu skolu, bet ir ļoti labās attiecībās tikai ar trim vai četriem skolasbiedriem. Pamatīgs darba darītājs. Ja ir kāds hobijs, tad visu zina par to. Mierīgi skatās uz dzīvi, bet, ja sakaitina, var ļoti sadusmoties.
Materiāls no žurnāla „Avene”,
2018, III, 36. – 37. lpp.