1.
Droni pastāv jau vairākus gadus un tos izmanto dažādiem mērķiem. Tomēr šīs ierīces pēdējā laikā ir kļuvušas īpaši populāras un to pielietojums strauji ir audzis. Bet, vispirms, atbildēsim uz jautājumu: – Kas ir drons un kā mēs to varam pareizi definēt?
Vārdam “drone” ir vairākas, atšķirīgas nozīmes un tā izcelsme meklējama vecajā angļu valodā no vārda “drān”, kurš tulkojumā nozīmē “vīriešu dzimuma bite”. Runājot par dronu kā elektrisku ierīci, mēs domājam par raķešu un tālvadības lidaparātu. Tātad kāda ir šī bezpilota lidmašīnas definīcija? Viena no visbiežāk lietotajām definīcijām dronam ir: “bezpilota lidaparāts vai gaisa kuģis, kas var pārvietoties autonomi, bez cilvēku kontroles vai ārpus redzes loka”. Vēl viena bieži lietojama definīcija ir: “drons ir jebkurš bezpilota lidaparāts vai gaisa kuģis, kas tiek vadīts no attāluma”. Bez šaubām, drons ir viena no vismodernākajām ierīcēm mūsdienu aeronautikas, elektronikas un robotikas nozarē.
2.
Lai labāk saprastu, kā lido un strādā drons, mums ir jāizprot drona konstrukcijas pamatprincipi. Parasti drons ir izgatavots no viegliem kompozītmateriāliem, tādā veidā palielinot tā manevrēšanas spējas lidojuma laikā un samazinot svaru. To var aprīkot ar papildus iekārtām, tostarp, kameru, GPS vadāmām raķetēm, navigācijas sistēmām, sensoriem utt. Tiem ir pieejamas dažādas dizaina variācijas – izmērs, krāsa, funkcijas. Lielāko daļu mūsdienu modeļu var palaist ar rokām un vadīt tos ar tālvadības pulti. Komerciālie modeļi ir maza izmēra un ar vienkāršotu konstrukciju. Tādēļ šie droni ir piemēroti arī bērniem, jo tos ir salīdzinoši viegli vadīt. Svarīgi, ka dronam ir ūdens izturīgs motora korpuss, lidojuma kontrolieris (pults), motors, raidītājs, uztvērējs, dzenskrūves un enerģijas avots (baterijas). Jā, šie mazie akrobāti spēj ieskaut daudz savos metāla vai plastmasas korpusos.
Tas, kas padara šo bezpilota lidaparātu īpašu, ir viņa lieliskā manevrēšanas spēja lidojuma laikā. Droniem ir ārkārtīgi stabils lidojums un tie var izpildīt akrobātiskus manevrus. Cik tālu drons lidos, ir atkarīgs no vietas, kurā notiek lidojums, un redzamības. Protams, tehniski lidojumu var veikt, ja redzes lokā drons neatrodas, taču tas palielina risku zaudēt kontroli pār to. Ja runājam par komerciālajiem droniem, tad to lidojumu laiks sastāda pāris minūtes. Bet gluži pretēji ir ar augstas klases droniem, kuri tiek izmantoti militārām vajadzībām un spēj lidināties stundām ilgi, un tos var kontrolēt no liela attāluma.
3.
Nozares, kurās tiek pielietots drons, ir ļoti daudzpusīgas, un ņemot vērā drona iespējas, to daudzums vēl augs. Īpaši mikro droni (maza izmēra droni) kļuvuši plaši izmantojami, pateicoties to funkcionālajam izmēram.
Galvenās pielietošanas nozares:
Meklēšana un glābšana – droni ir ļoti noderīgi šādās operācijās. Piemēram, tos izmanto ugunsgrēkos, lai noteiktu gāžu daudzumu gaisā.
Drošība – daudzas iestādes izmanto dronus, lai pasargātu cilvēkus dzīvībai bīstamās situācijās. Piemēram, var palīdzēt koordinēt drošības operācijas.
Inspekcijas – drons spēj piekļūt cilvēkam nesasniedzamās vietās, piemēram, cauruļvados, turbīnās un tamlīdzīgi.
Uzraudzīšana – drons ļauj ierakstīt un uzraudzīt vietu no augšas, tas ir ļoti ērti sabiedriskos pasākumos , piemēram, protesta akcijās, lai spētu laicīgi pamanīt kādu aizdomīgu un bīstamu darbību. Lielisks instruments policijai!
Zinātne un pētniecībā – tie palīdz zinātniekiem veikt pētījumus no augšas, dronus izmanto, lai dokumentētu arheoloģiskos izrakumus, kodolnegadījumus (piesārņojuma mērīšana), uzraudzītu ledājus, novērotu vulkāna izvirdumus un tā tālāk.
Fotogrāfija – ar dronu var uzņemt lieliskus kadrus.
Navigācija – izmantojot multi – spektra kameras un lāzera skenerus, drons var izveidot augstas kvalitātes 3D kartes. Tāpēc tie ir atraduši sev pielietojumu dažādās jomās, tostarp mērniecībā un karšu veidošanā.
Loģistika – dronu izmanto sīkpaku piegādēs. Tādā veidā var ātri un videi draudzīgi piegādāt preces gaisa telpā.
4.
Neskaitot minētos pielietojumus, drons tiek izmantots arī inžinierzinātnēs, būvniecībā, celtniecības darbos, aviācijā, jūrniecībā, tirdzniecībā, nekustamajos īpašumos, apdrošināšanā, komunālajos pakalpojumos, rūpniecībā un izglītībā. Mūsdienās daudzām iestādēm, privātajiem uzņēmumiem un valsts institūcijām drons tiek pielietots ikdienas vajadzībām.
Dronu korekta klasifikācija var šķist nerealizējāma, ņemot vērā to funkciju daudzveidību. Vienīgais veids, kā tos var klasificēt – pēc izmēra.
Nano un mini droni
Mazākie droni pasaulē pieder pie šīs kategorijas. Tos var iedalīt divās apakškategorijās – nano un mini droni. Nano droni ir mazāki nekā mini, un to izmērs parasti tiek pielīdzināts kukainim. Savukārt, mini dronu izmērs var sasniegt pat 50 cm un tiem ir jaudīgāki elektromotori un spēcīgākas funkcijas nekā nano droniem. Parasti, abus šo kategoriju dronus, izmanto militārie spēki, jo tie ir viegli manevrēšanā un, pateicoties savam izmēram, var sasniegt grūti sasniedzamas vietas. No citas puses, tirgū ir vairāki modeļi, kas ir pieejami parastam patērētājam. Tie var lidot vairāk kā 10-20 minūtes un to uztveršanas rādiuss ir no 1 līdz 3 km.
Maza izmēra droni
Šīs grupas droni ir no 50 cm līdz 2 m lieli. Viņiem nav jaudīgu dzinēju, tāpēc tie jāuzmet gaisā, lai varētu uzsākt lidojumu. Šis produkts ir populārs tirgū, jo tam ir lieliskas funkcijas un plašs piedāvājums. Šis ir visbiežāk sastopamais drona veids, kas ir pieejams vidējam patērētājam. Vienkārši izsakoties, vairums dronu, ar kuriem sastopamies tirgū, pieder pie šīs grupas. Tiem ir 5 km uztveramības rādiuss, un tie var lidot no 20 līdz 40 minūtēm.
Vidēja izmēra droni
Jebkurš drons, kura spārni ietver no 5 līdz 10 m, ietilpst vidēja izmēra dronu kategorijā. Šie droni spēj pārvadāt līdz 200 kg smagu kravu un tiem ir jaudīgi dzinēji. Šie droni parasti tiek izmantoti preču transportēšanai attālos reģionos un militāram vajadzībām. Jāmin, ka šie droni joprojām ir mazāki nekā citi vieglie lidaparāti. Vidēja izmēra drons spēj lidot 50 km tālu un to lidojuma laiks var ilgt līdz 6 stundām.
Liela izmēra droni
Pie šīs grupas tiek pieskaitīti droni, kuru spārni ietver līdz 10 m. Kopumā, šie droni pēc izmēra ir tādi paši kā maza izmēra lidmašīnas, un tos arī izmanto militāros uzdevumos. Lai vadītu šo dronu, ir nepieciešamas atļaujas un tiesības, tā kā tas tiek uzskaitīts lidmašīnu grupā. Lielākoties, tie tiek aprīkoti ar ieročiem, tādēļ tiek izmantoti taktiskajos uzbrukumos, kuros sūtīt cilvēku ir pārāk liels risks. Tiek uzskatīts, ka liela izmēra droni, nākotnē pilnībā aizvietos lidmašīnas, kurās ir nepieciešams pilots.
5.
Mūsdienās droni ir ļoti iecienīti un tiem ir neskaitāmas pielietošanas iespējas. Tomēr nākotnē tie kļūs vēl funkcionālāki1 un to pielietojums kļūs plašāks. Ir daudz pieņēmumu, kādu misiju nesīs droni nākotnē. Visticamākais no tiem ir – loģistika un sūtījumu transportēšana. Jau šodien Amazon testē savu Amazon Prime Air pakalpojumu. Tas nozīmē, ka pasūtot preci, tā tiks piegādāta 30 minūšu, nevis dažu dienu laikā. Līdzīga ideja ir Austrālijas mācību grāmatu kompānijai Zookal. Viņi arī vēlas piegādāt savas mācību grāmatas klientiem ar drona palīdzību. Faktiski, darba devējiem nāksies apmācīt savus darbiniekus dronu vadīšanai, programmēšanai un uzturēšanai. Tas nozīmē arī to, ka nākotnē mēs ar arvien biežāk redzēsim gaisā dronus.
Uzlabosies arī to iespējas, piemēram, nākotnes droniem būs plašākās kameras iespējas. Materiāli, kuri tiek izmantoti dronu ražošanā, tiks nomainīti – varam sagaidīt vieglākus, bet triecienizturīgākus materiālus drona korpusā. Nākotnes droni lidos ilgāk un ātrāk. Jāmin arī militāro pielietojumu, kas nākotnē tiks pilnveidots – dronus sūtīs misijās, tādējādi samazinot zaudēto dzīvību skaitu.
Interneta materiāls: www.tehnoland.lv (skatīts 19.12.2018.)