Atgādne

Vecā vīriņa padomi

1. teksta paraugs atstāstīšanas aktivitātei 7. klasei

Prognozēšana 8. klase

4. teksta paraugs prognozēšanas aktivitātei

Apgaismojums telpās – kādu izvēlēties un kā ietaupīt?

Autore: Inese Helmane


1.

Ja telpās – birojā, virtuvē, noliktavā, istabā – izvēlas pareizo apgaismojumu, var ietaupīt līdz pat 44% enerģijas, aprēķinājuši “Elektrum” Energoefektivitātes centra speciālisti.
“Jautājumus, kā izvēlēties spuldzes, apmeklētāji uzdod bieži”, atzīst “Elektrum” Energoefektivitātes centra speciāliste Biruta Ģine. Galvenie spuldžu izvēles kritēriji ir energoefektivitātes klase un gaismas plūsma – tas, cik spoži tās spīd.
Lai neapjuktu plašajā spuldžu sortimentā un izvēlētos efektīvāko, jāpievērš uzmanība šādām lietām:
energoefektivitātes klasei;

  • gaismas plūsmai, ko mēra lūmenos (lm);
  • gaismas krāsai, ko mēra Kelvina grādos (K);
  • uz iepakojuma norādītajai informācijai.

2.

Spuldžu energoefektivitātes marķējumā ir norādītas septiņas energoefektivitātes klases. A+++ ir visaugstākā, bet E – viszemākā. A+++ klases spuldzes darbības laiks ir visilgākais un elektroenerģijas patēriņš – vismazākais.
Ja vēlaties mājās nomainīt spuldzes, ieteicams to darīt pakāpeniski, sākot ar telpu, kurā apgaismojums tiek izmantots visvairāk. Tā ietaupījums būs jūtams visātrāk.
Daudzus gadus galvenais parametrs, pēc kura izvēlējās atbilstošu spuldzi, bija jauda, kuras mērvienība ir vati (W). Tomēr jauda nosaka tikai elektroenerģijas patēriņu, bet nesniedz informāciju par gaismas kvalitāti un daudzumu. Dažādas spuldzes var nodrošināt vienādu gaismas daudzumu, bet to jauda var būtiski atšķirties. Tādēļ šobrīd viens no svarīgākajiem parametriem spuldzes izvēlē ir gaismas atdeve jeb gaismas plūsma, kuru mēra lūmenos (lm). Lūmens parāda, cik spoža ir spuldze jeb cik daudz gaismas tā atdod. Jo vairāk lūmenu, jo spožāka spuldze.


3.

Eiropas Savienības Komisijas regulā ir iekļauta speciāla tabula, kurā atbilstoši ierastajai kvēlspuldžu jaudai norādīta jaunās, iegādājamās spuldzes – halogēnspuldzes, kompaktās luminiscences spuldzes vai gaismas diožu jeb LED spuldzes – ekvivalentā gaismas plūsma lūmenos.


4.

Piemēram, lai aizvietotu izdegušu 60 vatu (W) kvēlspuldzi ar tai ekvivalentu spuldzi, var izvēlēties 702 lm halogēnspuldzi, kas ir par 30% ekonomiskāka. Kompaktās luminiscences spuldze ar 741 lm ir par 75–80% ekonomiskāka. Visekonomiskākā ir gaismas diožu (LED) spuldze ar 806 lm, kas ir par 85–90% izdevīgāka nekā kvēlspuldze. Savukārt, ja, piemēram, 40 W kvēlspuldzes naktslampiņas vai galda lampas vietā vēlaties citu spuldzi, jāizmanto LED ar 470 lm, kompaktās luminiscences spuldzes ar 432 lm vai halogēnspuldze ar 410 lm.
Kvēlspuldžu ražošana un ievešana Eiropas Savienībā (ES) mājsaimniecību vajadzībām pārtraukta 2012. gadā, un tās pakāpeniski izņem no tirgus. Iemesls ir to zemā efektivitāte, jo tikai 5–10% no patērētās jaudas tās pārveido redzamajā gaismā, bet atlikušie 90–95% pārvēršas siltuma zudumos. Tāpat ES plānots ar laiku atteikties arī no halogēnspudzēm un kompaktajām luminiscences spuldzēm.


5.

Svarīgs parametrs spuldžu izvēlē ir spuldzes gaismas krāsa, ko mēra Kelvina grādos (K). Jo mazāk Kelvina grādu, jo gaisma dzeltenāka, jo vairāk – zilganāka. Ja kvēlspuldžu un halogēnspuldžu gaisma var būt tikai silti balta, tad kompakto luminiscences spuldžu un LED spuldžu gaisma var būt silti balta (2500–3200 K – gaismas krāsa jeb temperatūra), balta (3200–4000 K) vai auksti balta (virs 4000 K).
Gaismas krāsa spēj psiholoģiski ietekmēt cilvēka darba ražīgumu – zilganā gaisma rada enerģiju, cilvēki aktīvāk strādā, savukārt silti balta gaisma rada atslābinājumu un miera sajūtu, stāsta “Elektrum” speciāliste, minot, ka atsevišķās Āzijas valstu rūpnīcās augstākam darba ražīgumam pēcpusdienās pārslēdz gaismu uz nedaudz zilganu.
Vispiemērotākais apgaismojums dzīvojamo telpu apgaismei ir spuldzes ar silti baltu gaismas krāsu. Darba vietās, birojos ir piemērotas spuldzes ar baltāku gaismas krāsu, savukārt rūpnīcās, autoservisos piemērota gaisma ap 4000 K.


6.

Spuldžu izvēlē svarīgs ir arī krāsu atveides indekss, ko apzīmē ar Ra. Tas raksturo krāsu atveidi spuldzes gaismā salīdzinājumā ar tām pašām krāsām dienasgaismā. Jo tas tuvāks skaitlim 100, jo precīzāka ir objekta krāsa spuldzes gaismā, un šādā gaismā krāsas liekas dabiskākas, acij tīkamākas. “Ja izvēlēsieties spuldzi ar indeksu 100, kāds burkāns vai redīss izskatās dzīvē un saulesgaismā, tāds tas būs arī mākslīgā apgaismojumā,” stāsta B. Ģine. Kvēlspuldzēm un halogēnspuldzēm krāsu atveides indekss ir 100. Kompaktās luminiscences spuldzes krāsu atveides indekss ir zemāks – 80, bet LED spuldzei – 90 Ra.
Spuldžu izmantošanā svarīgs ir pārslēgšanas ciklu skaits. Kompaktās luminiscences spuldzes parasti darbojas 5000–6000 ieslēgšanas – izslēgšanas ciklus, bet LED – no 20 000 līdz 200 000 ciklu. Vietās, kur bieži nepieciešams ieslēgt vai izslēgt apgaismojumu, ieteicams izvēlēties spuldzes ar lielāku pārslēgšanas ciklu skaitu.
Jāpiebilst, ka izdegušās LED un kompaktās luminiscences spuldzes nedrīkst izmest sadzīves atkritumos, tās ir jānodod spuldžu savākšanas vietās.


7.

Lai izvēlētos sev piemērotāko spuldzi un iegūtu pilnīgāku informāciju par katras konkrētās spuldzes izmantošanas īpatnībām, ieteicams izpētīt papildinformāciju uz iepakojuma. Tur ir norādīti šādi parametri:
ir vai nav iespējams regulēt gaismas intensitāti;
kompaktajām luminiscences spuldzēm norādīts laiks, kurā spuldze sasniedz noteiktu gaismas plūsmu vai iekvēlojas paātrināti.
Tāpat būtu jānovērtē tāda informācija kā spuldzes darbības laiks. Ja kvēlspuldze paredzēta 1000 stundu jeb viena gada darbībai, tad halogēnspuldze divu gadu, kompaktā luminiscences spuldze 6–12 gadu, bet LED spuldze vismaz 15 gadu darbībai.


Fragments no Ineses Helmanes raksta “Apgaismojums telpās – kādu izvēlēties un kā ietaupīt?”
LV portāla materiāls internetā, 2017.g. 10. maijs, http://lvportals.lv