Atgādne

Vecā vīriņa padomi

1. teksta paraugs atstāstīšanas aktivitātei 7. klasei

Lasīšana 8. klasei

6. teksta paraugs lasīšanai pārī

Hobitu zeme Jaunzēlande

Autors: Raitis Strautiņš

Attēls: Experience the magic of Hobbiton, www.hobbitontours.com (skatīts 21.12.2018.)

Vai zināji, ka slavenajā kino triloģijā „Gredzenu pavēlnieks”, kā arī filmā „Hobits” redzamās ainavas atrodas tālajā Jaunzēlandē?
Lasot kādu grāmatu, mēs iedomājamies tajā aprakstītos notikumus. Jaunzēlandē augušajam režisoram Pīteram Džeksonam, kurš slaveno britu rakstnieka Džona Ronalda Rūela Tolkīna fantāzijas romānu „Gredzenu pavēlnieks” lasīja 18 gadu vecumā, veroties daudzveidīgajās savas dzimtenes ainavās, nebija ne mazāko šaubu, kur trauksmainie notikumi Viduszemē ekranizējami. Papētīsim arī mēs šīs interesantās vietas!

Apaļīgais bārdainis režisors Džeksons, kurš pats nedaudz atgādina, piemēram, kareivīgo rūķi Gimli, ne vien uzņēmis trīs lielisku filmu ciklu, bet arī parādījis visai pasaulei Jaunzēlandes jeb Garā baltā mākoņa zemes dabas skaistumu. Tiesa, filmas mākslinieki, ieguldīja milzu darbu, lai krāšņajās ainavās radītu fantastiskas vietas. Taču noteikums bijis, ka pēc filmēšanas visam jāizskatās tieši tāpat kā pirms tās, tāpēc nevienu no teiksmainajām pilīm, torņiem un cietokšņiem dabā vis neredzēsi. Vienīgais izņēmums ir Hobitonija jeb Tuntmale, kur filmas notikumi sākas. Tā atrodas Vaikato rajonā Ziemeļu salā un pēc filmas panākumiem atstāta kā tūrisma objekts.

Lai nu kā būtu ar Tolkīna radītajiem un Džeksona uzfilmētajiem tēliem, bet zīdītāju, ja neskaita roņus, Jaunzēlandē pirms eiropiešu kolonizatoru ierašanās nav bijis vispār. Arī zirgu, ar kuriem jādelē kā cilvēki, tā elfi un rūķi. Tikai putni, to skaitā daudzi nelidojošie skrējējputni. Slavenākais no Jaunzēlandes putniem ir kivi. Jā, jā, vispirms tā sauca putnu! Arī zaļais auglis tiešām radies Jaunzēlandē, mēģinot tur izaudzēt ķīniešu ērkšķogu. Jaunzēlandes klimatā tā ieguva lielāku izmēru un patīkamāku garšu. Tā kā vērtīgās ogas uzvaras gājiens sākās Jaunzēlandē, jaunajam auglim piešķīra izmirstošā nacionālā putna vārdu. Treškārt, sevi par kivi sauc iedzimtie. Kivi ir cilvēks, kurš Jaunzēlandē piedzimis. Un nav svarīgi, vai viņš ir maors, īrs, ķīnietis vai latvietis.

Kivi augļus tagad audzē daudzviet pasaulē, bet putniem diemžēl draud briesmas. Kivi olas izēd savulaik neapdomīgi no Austrālijas ievestie oposumi, kuri savairojas milzu skaitā, jo viņiem Jaunzēlandē nav dabisko ienaidnieku – dažādu plēsēju. Brīvā dabā kivi sastopami reti, tikai mazās salās, rezervātos, grūti pieejamās vietās. Apskatīt tos var īpašās kivi mājās muzeju teritorijas. Putns ir kā futbola bumbas izmēra bumbulis ar dekoratīviem spārniņiem. Tā kā kivi barojas naktī, ļoti noderīgs ir garais, ielīkais knābis, jo nāsis tā galā palīdz saost tārpiņus un kukainīšus, no kā kivi pārtiek.

Jaunzēlande ir salīdzinoši mazapdzīvota. Šajā ziņā tā ir piemērota filmēšanai, jo nav grūti atrast plašu panorāmu bez civilizācijas pēdām – ceļiem, mājām, elektrības stabiem. Tongariro nacionālais parks Ziemeļu salas vidienē, kur filmēts vairums Mordovas skatu, ir lieliska vieta kalnu pastaigām. Jāpiebilst tikai, ka atšķirībā no Hobitiem, kas visur slāj basām kājām, tūristam ērti apavi lieti noder. Starp citu, šī ir arī vieta, kur Hobiti Frodo un Sems satika dīvaino radījumu Gollumu jeb Smīgolu. Lai labi apgūtu šo rajonu, tūristi iecienījuši vienu no slavenākajām viesnīcām Jaunzēlandē – „Chateau” („Pils” tulkojumā no franču valodas), kur dzīvojusi „Gredzenu pavēlnieka” uzņemšanas grupa, un tas jau vien ir piedzīvojums, ja pa logu redzi Ngauruhoe vulkāna konusu, kas Džeksona sāgā nodēvēts par ļauno Nolemtības kalnu.

Izstaigājot dabas takas un uzbraucot līdz slēpošanas kūrortam netālu no Ziemeļsalas augstākās virsotnes Ruapehu, var gūt lielisku priekšstatu par Jaunzēlandes krāsainību – ik pēc pārsimt metriem ainava ir cita. Te meža biezoknis, te klints, te ūdenskritums, te no zemes dūmi kūp.
Jāteic, ka tādu kā filmā redzamais entu mežs Jaunzēlandē nav palicis daudz. Koki savulaik izcirsti kuģu un māju būvniecībai. Toties joprojām te ir daudz paparžu. Tagad meži tiek saudzēti, desmito daļu valsts teritorijas aizņem nacionālie parki. Visvairāk priecē, ka skaistajos biezokņos nav nedz plēsīgu zvēru, nedz čūsku, nedz dažādu sīku „riebekļu” – zirnekļu, ērču, pat odu nav!
Jaunzēlandes Dienvidsalas lepnums ir Dienvidu Alpi, kas vietējiem ļauj no rīta slēpot, bet pēcpusdienā sauļoties pludmalē. Dižākais ir Kuka kalns un tam visapkārt esošās ledāju mēles – Tasmāna, Kuka un Franča Jozefa ledāji, ko vislabāk var apskatīt lidojumā ar helikopteru, atceroties filmā redzamos Miglas kalnus. Kalnu ķēde un zibeņi virs tās ir daudzos „Gredzenu pavēlnieka” kadros. Savukārt gleznainā Kvīnstaunas apkārtne Džensonu iedvesmojusi Isengardas, Rohanas un Pelenoras kaujas lauka skatiem.

Jaunzēlande ir bezgala skaista. Vienīgā nelaime – ļoti tālu! Raugoties pasaules kartē, tā atrodas vistālākajā nostūrī, un kivi tas ir apnicis. Tādēļ viņi radījuši saukli „No more down under!” (Apakšā vairs ne!) un pasaules karti no sava skatpunkta.

Pīters Džeksons pēc ilgiem strīdiņiem gan ar Holivudas filmu studijām, gan Jaunzēlandes amatpersonām filmē jaunu triloģiju „Hobits”, kas atspoguļo notikumus pirms „Gredzenu pavēlnieka” sāgas. Pirmās divas daļas „Hobits: Negaidīts ceļojums” un „Hobits: Smoga posta zeme” jau iznākušas uz ekrāniem. Arī tā tiek filmēta Jaunzēlandē, taču daba jaunajā triloģijā redzama aizvien mazāk, kritiķi režisoram pārmet aizraušanos ar datoranimāciju. „Hobita” filmēšanas vajadzībām atjaunota un nedaudz pārbūvēta Hobitonija, kas Jaunzēlandes tūrisma kartē kļūst aizvien populārāka, atpazīstamas ir arī Kuka kalna un Kvīnstaunas apkārtnes ainavas. Tomēr „Gredzenu pavēlnieka” krāšņumu „Hobits” laikam vairs nesasniegs. Jaunzēlandes skaistums gan tāpēc nemazinās.

Materiāls no žurnāla „Ilustrētā Junioriem” ,
2014 (51), III, 48. – 50. lpp.